Ortodonti Nedir


ORTODONTİ dişler ve yüzdeki düzensizliklerin, alt ve üst çene arasındaki uyumsuzlukların teşhisini, tedavisini ve önlenmesini sağlayan bir diş hekimliği uzmanlık dalıdır. ORTODONTİSTlerse bu tedavileri yapabilmek için 4 ila 6 yıl uzmanlık eğitimi almış diş hekimleridir. Ortodonti dişler, çeneler ve yüzdeki uyumsuzlukları ortadan kaldırmak için hareketli veya sabit ağız içi aygıtlarla ağız dışı aygıtları kullanır.

Ortodontik tedaviler sırasında, çapraşıklığı gidermek için diş çekimi gerekebilir ya da çeneler çeşitliaygıtlarla genişletilebilir. Ayrıca çeneler arası uyumsuzlukları tedavi edebilmek için çocukluk ve ergenlik çağında çeşitli ağıziçi ve ağızdışı aygıtlar da kullanılabilir. Erişkinlik çağına kalmış çene uyumsuzluklarının tedavisi ise genellikle ortodontik tedaviyi takip eden süreçte ortognatik cerrahi operasyonlarla mümkündür. Ortodonti, tüm bu karmaşık işlemlerin ve tedavilerin uygulandığı bilim dalı, ortodontistler ise bu işlemleri yetkinlikle yürüten uzmanlık eğitimi almış diş hekimleridir.

2023 yılı Ortodonti tedavi ücreti (Diş teli Ücreti) 15.000 TL -25.000 TL arasındadır. Bu fiyatı çapraşıklığın boyutu, tedavi süresi ve kullanılan malzeme kalitesi belirlemektedir.